banner240

Özel çocukların ‘Cem’ ağabeyi

Tarih: 2018-01-26 15:05:26

Sabah-akşam birlikte olduğu engelli bireyler onu, o da onları seviyor

Adalya Vakfı bünyesindeki Engelsiz Kafe’nin sorumlusu CHP’li Meclis Üyesi Cem Kotan, başarılı yöneticiliğinin yanı sıra sevgi dolu tavırlarıyla da özel çocukların ve ailelerinin sevgilisi oldu.
Antalya’nın en güzel noktalarından birinde yer alan ve ‘Mobil alan’ olarak bilinen toplam 20 dönümlük alan, 2015 yılı Nisan ayında Muratpaşa Belediyesi’nin uyguladığı proje ile Engelsiz Kafe, Spor ve Yaşam Alanı haline getirildi. Denize nazır ve herkese açık alanın fikir babası olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından hizmete açılan Engelsiz Kafe, o günden bugüne etkinliklerini artırarak faaliyetine devam ediyor. Engelli bireylere istihdam olanağı yaratmanın yanında, onların sanatsal, sosyal ve sportif etkinliklere katılımını sağlamak, toplumla bütünleşmelerine destek vererek toplumun engelli bireylere karşı önyargılarını ortadan kaldırmak gibi amaçlarla faaliyete geçirilen Engelsiz Kafe’nin yöneticiliğini ise CHP’li Meclis Üyesi ve Adalya Vakfı Müdürü Cem Kotan üstlendi.
Herkese açık bir mekan
Halen 150 civarında engelli bireyin kayıtlı olduğu kafeden, “Ruhunda engel olmayan herkese açık” sloganı ile herkes yararlanabiliyor. İçerisinde engelli bireylerin hizmet verdiği bir kafe, spor, müzik ve el sanatları aktivitelerinin yer aldığı Hobi Atölyeleri bulunan engelsiz yaşam alanında, engellilerin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak eğitim seminerleri ve danışmanlık hizmetleri de sunuluyor. Çölyak hastaları için glütensiz mutfağa sahip mekanda, tüm özel günlere yönelik etkinlikler, gösteriler düzenleniyor. Farkındalık amaçlı bu etkinliklerde ‘özel çocuklar’ sahne alıyor. ‘Özel’ bireyler, şarkı söylüyor, dans ediyor. Günlük Yaşam Becerileri kapsamında; Turşu kurma, çikolata yapma gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Sevgiye dayalı iletişim
Geçtiğimiz Engelliler Haftası’nda engelli bireylerler ve engelli çocuğa sahip13 çiftin nikah tazeleme töreniyle Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiği ve bir çok açıdan örnek teşkil eden Engelsiz Kafe’nin en büyük hamisi elbette projenin fikir babası da olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal. Birçok etkinliği bizzat takip eden Uysal’ın yanı sıra, Engelsiz Kafe’nin bu üstün performansında pay sahibi olan diğer isim de Meclis Üyesi Cem Kotan. Şu sıralar baba olma heyecanı yaşayan Kotan, bu sorumluluğu aldığı günden bu yana neredeyse Engelsiz Kafe’den çıkmıyor. Günün büyük bölümünü geçirdiği kafede özel bireylerin her şeyiyle yakından ilgilenen Kotan, ‘özel’ çocukların ‘Cem ağabeyisi’.. Onlarla kurduğu sevgiye dayalı iletişimi net bir şekilde görmek mümkün.

Onlarla olmayı seviyor
Engelli bireylerin yetenekleri doğrultusunda eğitilmeleri için azami gayret gösteren Kotan’ın bu anlamda göze çarpan etkinliklerinden birisi de tamamı engelli bireylerden oluşan ‘Ritm Grubu’. Kotan’ın gitarıyla eşlik edip zaman zaman solistliğini de yaptığı grup, çeşitli etkinliklerde konserler veriyor. Meclis üyeliği ve Adalya Vakfı Müdürlüğü gibi görevlerine rağmen enerjisini büyük ölçüde Engelsiz Kafe’ye ayıran Cem Kotan bu durumu, “Onlarla birlikte olmayı seviyorum” diye özetliyor. Lise yıllarında kendisinden yaşça büyük ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir tanıdığı olduğunu, haftanın 3-4 gününü onunla geçirdiğini belirten Kotan, “Ta o zamanlardan beri engelli bireylere karşı ayrı bir sevgim vardır. Sayın başkanımızın böyle bir projeyi hayata geçirmesi ve beni başına koymasından dolayı son derece mutluyum” diyor.

Artık eve mahkum değiller
Toplumda engelli bireylere karşı önyargılar olduğunu ve Engelsiz Kafe’ye gelenlerin bu önyargıdan kısa sürede sıyrıldığını anlatan Kotan, “Burası artık bir buluşma yeri haline geldi. Engelli bireyler artık evlerde kapalı kalmaktan kurtuldu. Aileleri de öyle. Günün büyük bölümünü burada geçiriyorlar. Özel günlerini burada kutluyor, arkadaşlarını, misafirlerini burada ağırlıyorlar. Antalya’nın böylesine değerli bir noktasını böylesine anlamlı bir sosyal projeye dönüştüren başkanımız Sayın Ümit Uysal’a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Zaten burayı mesken edinen aileler de bu şükranlarını her fırsatta dile getiriyor” diye konuşuyor. 

Yunus ERDOĞAN

banner201

Yorumlar

Nuriye Mol :

Bende Engelsiz kafeye ugruyorum Oradaki çocukların ozguvenlerini görüyor yaptıkları etkinlikleri izliyorum Başkanımız Ümit UYSALA ve orada calicanlara ayrıca çocuklarımızın ailelerine sonsuz saygılarımı sunuyorum Bende herzaman katkı koymaya hazirim

Gülseren kotan :

Başarılarının devamını diliyorum halacigim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner223
a