"yaşadığınız kentten haber veriyoruz"

Kaynanadili pakete girdi

0 yorum

Antalya merkezli bir firma, halk arasında 'kaynanadili' olarak da bilinen frenk yemişini ulusal marketlere sunmaya başladı. Firma, ithalatı 300 bin ton olan Avrupa'ya frenk yemişi ihraç etmek üzere çalışmalara da başladı.
Anavatanı Meksika
Frenk incirini ekonomiye kazandıran Agrotalya Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Limited ޞirketi Müdürü Nuri Erdem ޞirin, düzenlediği basın toplantısında, halk arasında ''kaynana dili'', ''hint inciri'', ''dikenli incir'' olarak da bilinen frenk yemişinin ekonomiye kazandırılması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Frenk yemişinin anavatanının Meksika olduğunu belirten ޞirin, Amerika kıtasının keşfinden sonra gemiciler tarafından Avrupa'ya getirilen meyvenin, Türkiye'nin dışında çok sayıda Akdeniz ülkesi ve Güney Afrika'da ticari olarak yetiştirilip değerlendirildiğini söyledi. Sadece İtalya'nın yıllık tüketiminin 160 bin ton olduğunu, Avrupa'nın frenk yemişi ithalatının ise 300 bin ton olduğunu bildiren ޞirin, meyvenin ihracatının yapılabileceğini ifade etti. ޞirin, Türkiye'de köylüler tarafından bahçeleri ayırmak için çit bitkisi olarak da kullanılan ve erozyonu önleyici yönü bulunan frenk yemişinin, Türkiye'de henüz tarımsal ve ticari amaçlı üretimi bulunmadığına dikkati çekti.

Raf ömrü uzatılacak
ޞirin, meyvenin Türkiye'de verimsiz, çorak, tarımsal arazisi olmayan, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetiştiğini ve ekonomik olarak kullanılmadığını belirtti. Agrotalya Tarım olarak, meyveyi ekonomiye kazandırmak için ağustos ayından beri çalışmalar yürüttüklerini bildiren ޞirin, dikenli olan bu meyvenin doğal ortamında toplandığını, dikenlerinin özel tasarlanan diken alma makinesi ile temizlendiğini ve iki tanesi 2.99 liradan ulusal marketlerin raflarında satışına başlandığını kaydetti. Nuri Erdem ޞirin, ulusal marketlere 6 yıl içinde bin ton, 10 yılın sonunda da 10 bin ton ürün pazarlanmasını hedeflediklerini bildirdi. Ürünün ihracatı için 15 gün olan raf ömrünün, 2,5 aya çıkarılması gerektiğine dikkati çeken ޞirin, bunun için de üniversitelerden uzmanlarla görüştüklerini anlattı. ޞirin, frenk yemişinin marmelat, meyve suyu yapımı, çekirdeklerinden yağ elde edilmesi, kozmetik sanayinde ham madde sağlanması, yem katkı maddeleri elde edilmesi gibi alanlarda kullanıldığını anlattı.

Esra ALTUNKES

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun

Facebook Yorumları
BENZER HABERLER